Dzień Darmowej Dostawy – nowy zwyczaj Polaków?

Dzień Darmowej Dostawy jest kolejną polską odpowiedzią na zakupowe super-okazje, które za sprawą Internetu przypłynęły do nas zza oceanu. W tym roku, już po raz szósty, polskie sklepy internetowe oferują klientom okazjonalne zakupy z dostawą gratis, chcąc przekonać nowych klientów do zakupów w Internecie oraz zwiększyć swoją sprzedaż wśród stałych klientów, czekających na możliwość skorzystania z zakupów w atrakcyjnych cenach.

Cyber Monday – kuzyn Dnia Darmowej Dostawy  zza oceanu

Cyber Monday organizowany co roku w Stanach Zjednoczonych, stanowi kontynuację Black Friday- dnia przecen, popularnego pierwotnie głównie w tradycyjnych, dużych sieciach handlowych. Oba zakupowe „święta” przypadają w okolicach amerykańskiego Dnia Dziękczynienia, przenosząc popularność wysokich piątkowych obniżek do Internetu, w którym konsumenci coraz chętniej dokonują zakupów dla siebie oraz poszukują prezentów na rozpoczynający się okres przedświąteczny. Tendencja ostatnich lat pokazuje, że Amerykanie coraz częściej rezygnują ze stania w długich kolejkach w galeriach handlowych, na rzecz poniedziałkowych obniżek proponowanych w Internecie, czemu sprzyja również akcja Free Shipping Day odbywająca się od 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce Dzień Darmowej Dostawy, przypadający na początek grudnia również stanowi kontynuację importowanego ze Stanów Zjednoczonych Czarnego Piątku, który zagościł do naszych sklepów stacjonarnych, rozpoczynając weekendowe, przedświąteczne obniżki.

E-zakupy coraz bardziej popularne 

wartosc_rynku_ecommerce
Wartość zakupów internetowych w Polsce [Prognoza]- opracowanie własne

Według danych opublikowanych przez firmę badawczą PMR w Polsce działa już ponad 13 tysięcy e-sklepów. Wartość detalicznego e-handlu na koniec ubiegłego roku, szacowano na ok.27,3 mld zł – co stanowiło 15% więcej niż w 2013 roku. Porównując ten wynik, z wynoszącą 13 mld zł wartością rynku w 2009 roku, w ciągu 5 lat, rynek podwoił się i stanowi obecnie 5% handlu detalicznego w Polsce. Eksperci przewidują, że kolejne podwojenie rynku w Polsce nastąpi do 2019 roku.

W poprzednich edycjach Dnia Darmowej Dostawy, ponad 90% sklepów biorących udział w akcji, zauważyło wzrost ruchu na witrynach prowadzonych e-sklepów. Dla 20% z nich, ruch wzrósł od 100-300%, a co dziesiąty zanotował aż pięciokrotny wzrost oglądalności. Wzmożony ruch, dla 80% handlowców, zaowocował również zwiększoną liczbą złożonych zamówień, nawet dwukrotnie w porównaniu ze średnią z listopada. Dzień Darmowej Dostawy, przyciąga do internetowych sklepów zupełnie nowych klientów, którzy stanowią połowę w ogólnej liczbie odwiedzających e-sklepy tego dnia.

Co kupujemy? 

Oferta sklepów biorących udział w Akcji jest na tyle różnorodna, że każdy klient może znaleźć towary odpowiadające jego zainteresowaniom. W zeszłorocznej edycji Dnia Darmowej Dostawy wzięło udział 2550 sklepów. Najwięcej firm zgłosiło się w kategoriach: „Dom i ogród” (17,4%), „Uroda i zdrowie” (12,4%), „Odzież, dodatki” (12,3%), „Dla dzieci” (7,5%) oraz „Sport” (5,7%).  Najbardziej dynamicznie rozwijającymi się rynkami e-zakupów w Polsce są handel internetowy odzieżą i obuwiem. W ostatnich latach, na polskim rynku, pojawiły się sklepy internetowe niemalże wszystkich największych sieci odzieżowych obecnych także w galeriach stacjonarnych. Również rynek internetowego handlu produktami spożywczymi, mimo swojej specyfiki, cieszy się dodatnią dynamiką, notując duże wartości koszyka zakupów.

Co sprzyja e-zakupom? 

Konsumenci, dokonujący zakupów internetowych w Polsce są szczególnie chronieni w polskich przepisach. Każdemu kupującemu w Internecie, przysługuje prawo zwrotu zakupionego towaru w ciągu 14 dni, bez podawania przyczyny zwrotu (więcej o prawie zwrotu pisałam TU). Ułatwia to dokonanie decyzji o zakupie produktów na prezent lub dokonaniu zakupu pod wpływem impulsu czy reakcji na promocję, ważną tylko w Internecie. Również możliwość przeniesienia zakupów ze sklepów stacjonarnych do Internetu, stworzona przez popularne sieci handlowe, spowodowała, że klienci mając możliwość przymiarki, coraz częściej decydują się na skorzystanie z zakupów internetowych, gdzie dostępna jest często szersza rozmiarówka oraz dodatkowe rabaty, niwelujące koszty przesyłki. Wielu klientów, decyduje się na wirtualne zakupy, ceniąc sobie oszczędność czasu i komfort dokonania zakupów. Zwłaszcza w miejscach, gdzie dojazd do wielkopowierzchniowych centrów handlowych stanowi długą wyprawę, zakupy internetowe z dostawą do domu, są atrakcyjną alternatywą sprzyjającą handlowi na odległość.

Podczas tegorocznego Dnia Darmowej Dostawy, we wtorek 1 grudnia  od godz. 00:01 do 23:59 można zrobić zakupy online w ponad 2600 sklepów wygodnie i bez ponoszenia kosztów przesyłki. Organizator akcji, serwis eKomercyjnie.pl, deklaruje weryfikacje firm zgłoszonych do udziału w akcji, co czyni zakupy w tym dniu jeszcze bezpieczniejszymi. Być może to dobry moment aby pomyśleć o świątecznych zakupach?

 

*Źródła danych: forbes.pl, gf24.pl, dziendarmowejdostawy.pl, retailnet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *